خبر علمی – تولید پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین

محققان یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس موفق به ساخت پانسمان چشمی از سلول های بنیادی جفت جنین شدند که بهبود بیماری های قرنیه چشم را تسریع می کند.

احسان سیدجعفری دکترای بیوتکنولوژی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس در خصوص محصول جدید این شرکت گفت: در این شرکت موفق شدیم با استفاده از سلول‌ های پرده آمنیوتیک یا پرده کیسه آب جنین، پانسمان بیولوژیک برای چشم تولید کنیم.

وی افزود: محصول پانسمان بیولوژیک پرده آمنیوتیک خشک با فناوری بیوتکنولوژی (زیست فناوری) به صورت استریل، بدون آلودگی و ویروس تولید شده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه به زودی این محصول به بازار می‌رسد، بیان کرد: برای اطمینان از سلامت محصول و عدم آلودگی آن به عوامل ویروسی مثل ایدز ، هپاتیت B و C، TP و HTLV روی نمونه خون مادر دهنده جفت آزمون ویرولوژی به روش پیشرفته و دقیق Real Time PCR گذاشته شد و روی محصول نهایی آزمون‌های استریلیتی و اندوتوکسین انجام گرفت .وی با اشاره به ویژگی ‌های این محصول گفت: پانسمان چشمی بیولوژیکی که در این شرکت دانش بنیان به تولید رسیده قابلیت ترمیم لایه سلولی اپیتلیال قرنیه (سلول‌هایی که مسئولیت ایجاد لایه شفاف در سطح قرنیه را دارند) را دارد.

سیدجعفری با تاکید بر اینکه این محصول قبل از تولید روی چشم چند خرگوش مورد تست و آزمایش قرار گرفت، بیان کرد: مرحله مطالعات بالینی این محصول در انسان زیر نظر انجمن چشم پزشکی ایران انجام شد و نتایج بسیار خوبی در زمینه ترمیم ضایعات چشمی به دست آمد.

وی با بیان اینکه مجوز تولید و فروش پانسمان چشمی بیولوژیک از سازمان غذا و دارو اخذ شده، ادامه داد: زمانیکه قرنیه چشم مورد جراحی قرار می‌گیرد می‌توان برای بهبودی از این پانسمان استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: معمولاً از این پانسمان در آسیب‌ های جزئی سطح قرنیه، سوختگی حرارتی یا سوختگی با مواد شیمیایی، بیماری ‌های چشمی حاصل از بیماری عفونی و… استفاده می‌شود.

مدیر این شرکت دانش بنیان ادامه داد: این پانسمان با ایجاد بستر مناسب برای رشد مجدد سلول‌ های شفاف اپیتلیال قرنیه علاوه بر کاهش درد بیمار منجر به ترمیم کامل قرنیه و حفظ بینایی بیمار می‌شود.

سیدجعفری خاطر نشان کرد: محصولات مشابه پرده آمنیوتیک خشک در کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا و انگلستان تولید می ‌شود ولی با توجه به قیمت تمام شده بالای محصولات تولید شده در این صنعت، قیمت این محصولات بسیار بالا است و برای وارد کنندگان صرفه اقتصادی ندارد که آن را وارد کنند.

وی با بیان اینکه کشورهای با تکنولوژی ضعیف‌تر هم محصولات با کیفیتی تولید نمی‌کنند در نتیجه در زمینه تولید یا واردات این محصول در کشور تا حدودی خلاء محصول وجود دارد، بیان کرد: قیمت فروش یک نمونه مشابه پرده آمنیوتیک خشک در آمریکا بیش از ۶۰۰ دلار است در حالی که با توجه به امکانات موجود در کشور و مواد اولیه مصرفی داخلی و نیروی کار متخصص ارزان این محصول را می‌توان با قیمت کمتر از ۵۰۰ هزار تومان تولید و با سود معقول به بازار ارائه کرد.

سیدجعفری با اشاره به مزیت‌ های رقابتی این محصول گفت: قیمت پایین، استفاده از مواد اولیه مصرفی داخلی از مزیت‌های رقابتی این طرح به شمار می ‌روند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه از این پانسمان در ترمیم زخم‌ های صعب العلاج چشمی استفاده می‌ شود، بیان کرد: تولید پانسمان بیولوژیک با استفاده از پرده آمنیوتیک استحصال شده از جفت حاصل از زایمان سزارین به منظور ترمیم زخم ‌های صعب العلاج چشمی و پوستی بکار می ‌رود و به زودی به بازار می‌ رسد.

نوشته شده توسط کارگروه تولید محتوا در تاریخ ۹۹/۰۵/۱۱ ساعت ۹:۲۰ ب٫ظ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: داروینو پلاس | برچسب‌ها: تولید_پانسمان_چشمی_با_سلول_بنیادی_جفت_جنین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *