خبر پزشکی – بزرگ ‌ترین و آخرین مرحله آزمایش واکسن علیه کروناویروس آغاز شد

شرکت‌ های مُدرنا و ‌فایزر سومین و آخرین مرحله از آزمایش بالینی واکسن COVID-19 را آغاز کردند.

نخستین مطالعه بزرگ ایمنی و اثربخشی واکسن کورونا ویروس در ایالات متحده از صبح دوشنبه آغاز شد.

دو شرکت بزرگ بیوتکنولوژی مدرنا (Moderna) و داروسازی فایزر (Pfizer) که در حال توسعه پیشرفته ‌ترین واکسن علیه coronavirus هستند، روز گذشته سومین مرحله آزمایش فاز بالینی این واکسن را روی ۳۰ هزار نفر آغاز کردند.

ارزیابی محققان این شرکت‌ ها، آزمایش واکسن روی ۳۰ هزار نفر در آزمایشات جداگانه است که نتیجه این آزمایش مرحله آخر، به طور قطعی تعیین خواهد کرد که این واکسن‌ ها بدن را در برابر  COVID-19 محافظت می ‌کند یا خیر؟

هر کدام از شرکت ‌ها به صورت مجزا واکسن را روی ۳۰ هزار داوطلب آزمایش خواهند کرد. این داوطلبان از ۳۹ ایالت در آمریکا و از برزیل ، آرژانتین و آلمان انتخاب شده اند. فایزر در نظر دارد تا انتهای سال ۲۰۲۰ میلادی،  ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن را تولید کند و این میزان را تا اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی به ۱.۳ میلیارد دوز برساند.

واکسن ساخت شرکت Pfizer به طور مشترک با همکاری شرکت داروسازی آلمانی BioNTech ساخته شده است. این واکسن بر اساس ماده ژنتیکی موسوم به mRNA تولید شده. با تزریق یک mRNA مخصوص طراحی شده به بدن، این واکسن به طور بالقوه می ‌تواند به سلول‌ ها فرمان دهد که چگونه بدون بیمار کردن فرد، پروتئین مخصوص کروناویروس را ایجاد کنند.

شرکت مدرنا واکسن خود را با همکاری موسسه ملی آلرژی و بیماری ‌های واگیردار آمریکا توسعه داده است و قصد دارد از سال آینده، هر سال بین ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دوز از واکسن را تحویل جهانیان دهد.

🌍 منبع خبر 

نوشته شده توسط کارگروه تولید محتوا در تاریخ ۹۹/۰۵/۰۷ ساعت ۲:۳۵ ب٫ظ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: داروینو پلاس | برچسب‌ها: بیماری_Covid-19, واکسن_کورونا_ویروس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *