خبر پزشکی – کرونا؛ کارآزمایی اولیه با اینترفرون بتا بسیار نوید بخش بوده است

نتایج امیدوارکننده یک کارآزمایی بالینی با پروتئین اینترفرون بتا

یک شرکت بیوتکنولوژی در بریتانیا برای درمان کرونا از پروتئینی به نام "اینترفرون بتا" استفاده کرده است، پروتئینی که بدن برای مبارزه با عفونت‌ های ویروسی تولید می ‌کند.

نتایج اولیه یک آزمایش بالینی نشان می دهد که با یک روش درمانی جدید برای Covid-19 می توان تعداد بیمارانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند را به شدت کاهش داد.

یک شرکت بیوتکنولوژی در بریتانیا برای درمان کرونا از پروتئینی به نام "اینترفرون بتا" استفاده کرده است، پروتئینی که بدن برای مبارزه با عفونت‌ های ویروسی تولید می‌کند. این پروتئین را با دستگاهی به نام "نبولایزر" استنشاق می‌ کنند. نبولایزر دستگاهی است که دارو را بصورت ذرات هواپخش (ائروسل) در می‌ آورد و قابل استنشاق می‌ کند و بعد با استفاده از ماسک یا لوله دهانی می توان دارو را وارد دستگاه تنفسی کرد.

برای این کار از نوع خاصی اینترفرون بتا استفاده می ‌شود که نبولایزر بتواند آن را بصورت ذرات هواپخش درآورد.

بر اساس یافته ‌های اولیه استفاده از این روش درمانی تعداد بیماران بستری در بیمارستان که حالشان وخیم می ‌شود و به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا می‌ کنند تا ۷۹ درصد کاهش پیدا می‌ کنند.

پژوهشگران این شرکت می ‌گویند با استفاده از این روش، احتمال بهبود بیماران در حدی که بیماری فعالیت روزانه آن‌ ها را مختل نکند دو تا سه برابر افزایش می ‌یابد.

آن‌ ها همچنین مدعی هستند که این روش، تنگی نفس بیماران کرونا را به مقدار قابل ‌ملاحظه‌ ای کم می ‌کند و مدت بستری در بیمارستان یک سوم کمتر می ‌شود و از متوسط فعلی که نه روز است به شش روز کاهش می‌ یابد.

به عقیده محققان این شرکت، دارو هر چه زودتر تجویز شود تاثیر بیشتری خواهد داشت.

این کارآزمایی روی ۱۰۱ داوطلب مبتلا به کرونا در ۹ بیمارستان بریتانیا انجام شده و به نیمی از آن‌ ها اینترفرون بتا و به نیمی دیگر دارونما (پلاسیبو) داده شده است.

تام ویلکینسون دانشمند ارشد این شرکت می ‌گوید کارآزمایی آن‌ ها کوچک بوده، اما فواید درمان با انترفرون بتا عجیب بارز بوده است و نتیجه ‌ای بهتر از این را نمی ‌توانستند تصورکنند.

یافته‌ های این تحقیق در چند روز آینده به تصمیم ‌گیرندگان بهداشتی دنیا ارائه می  ‌شود و اگر برای تایید دارو به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشند در اختیارشان قرار داده می ‌شود.

این احتمال هم هست که دارو تاییدیه اضطراری بگیرد همانطور که حدود دو ماه پیش برای داروی رمدسیویر این اتفاق افتاد.

یک احتمال دیگر هم این است اجازه درمان بیماران بیشتری با این روش داده شود تا تاثیر و بی‌خطر بودن آن را بتوان تایید کرد.

اگر این روش درمان تایید بگیرد، اینترفرون بتا و دستگاه نبولایزر باید به میزان زیاد تولید شوند.

اینترفرون بتا چگونه عمل می‌کند؟

اینترفرون بتا یکی از اولین خطوط دفاع بدن در مقابله با عفونت‌ های ویروسی است و تولید آن خبر از حمله ویروسی می ‌دهد.

به نظر می ‌رسد ویروس کرونا برای فرار از سیستم دفاعی بدن تولید این پروتئین را سرکوب می‌ کند.

تصور این است که رسیدن اینترفرون بتا به ریه‌ها واکنش ضدویروسی سیستم ایمنی را تقویت می ‌کند حتی در بیمارانی که سیستم ایمنی‌ شان ضعیف است.

اینترفرون بتا در درمان ام‌اس (مالتیپل اسکلروزیس) هم استفاده می‌ شود و شرکت مبدع این درمان می‌ گوید مبتلایان به آسم و دیگر بیماری‌ های تنفسی اینترفرون هواپخش را به خوبی تحمل می ‌کنند.

🌍 منبع خبر

نوشته شده توسط کارگروه تولید محتوا در تاریخ ۹۹/۰۵/۰۲ ساعت ۶:۱۸ ب٫ظ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: داروینو پلاس | برچسب‌ها: اینترفرون_بتا, بیماری_Covid-19, داروی_کرونا_ویروس, پروتئین_اینترفرون بتا, کرونا_ویروس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *