خبر پزشکی – آنتی بادی های مصنوعی پیشرفت بزرگ بعدی در درمان COVID-19

ساخت آنتی بادی؛ درمان بعدی برای بیماری COVID-19 ناشی از Coronavirus جدید

با توجه به اینکه دنیا در انتظار ساخت واكسن COVID-19 است، پیشرفت بزرگ بعدی در مقابله با بیماری همه گیر COVID-19ناشی از Coronavirus جدید  ممکن است با گروه هایی از درمان های بیوتكنولوژی صورت گیرد كه بطور گسترده علیه سرطان و سایر بیماری ها استفاده می شود -آنتی بادی هایی كه بطور خاص برای حمله به این ویروس جدید یا آنتی بادی های مونوکلونال طراحی شده اند.

هنگامی که ویروسی از دفاع‌ اولیه بدن عبور می ‌کند، یک پاسخ اختصاصی تر بوسیله دستگاه ایمنی‌ ایجاد می‌شود که باعث تولید سلول ‌هایی می‌شود که عامل مهاجم را هدف قرار می ‌دهند. از جمله این پاسخ‌ ها تولید آنتی‌ بادی‌ هایی است که ویروس را شناسایی می ‌کنند و به آن متصل می‌ شوند و از انتشار عفونت جلوگیری می کنند.

آنتی‌ بادی‌ های مونوکلونال که در راکتورهای زیستی تولید می‌شوند- نسخه‌ های مصنوعی این پروتئین‌ های طبیعی هستند.

دانشمندان هنوز در تلاشند نقش دقیق خنثی سازی آنتی بادی ها در بهبودی از COVID-19 را بررسی کنند، اما داروخانه داران اطمینان دارند که آنتی بادی های مناسب یا ترکیبی می توانند روند بیماری را که منجر به جان بیش از ۶۷۵۰۰۰ زندگی در سطح جهان شده است، تغییر دهند.

شرکت آمریکایی Regeneron در حال آزمایش یک آمیزه حاوی دو آنتی ‌بادی است که معتقد است توانایی ویروس را در گریختن از چنگ هر یک از آنتی ‌بادی ‌ها محدود می ‌کند و انتظار می ‌رود، داده‌ های مربوط به کارآمدی آن در اواخر تابستان یا اوائل پاییز منتشر شود.

البته محافظت ناشی از این آنتی‌بادی‌ ها در طول زمان کاهش می‌یابند و به گفته کیراستوس هنوز دوز مناسب برای استفاده از آنها مشخص نشده است.

دولت آمریکا در ماه ژوئن در یک قرارداد عرضه محصولات ۴۵۰ میلیون دلار به شرکت Regeneron اعطا كرد. این شرکت در صورت تایید شدن این دارو بوسیله سازمان‌ های ناظر می‌ تواند تولید آن را در یک کارخانه ایالات متحده آغاز کند.

شرکت‌ های داروسازی دیگر آمریکا نیز در حال تحقیق درباره ساخت آنتی ‌بادی‌ های مونوکلونال برای درمان COVID-19 هستند.

شرکت‌های داروسازی Eli Lilly،  AstraZeneca، Amgen ، GlaxoSmithKline مجوز لازم از دولت آمریکا را گرفته ‌اند تا در صورت موفقیت آمیز بودن هر یک از این داروها منابع تولیدی‌ شان را یکجا کنند تا میزان عرضه داروها را بالا ببرند.

حتی با این همکاری غیر معمول میان شرکت ‌های رقیب داروسازی، تولید این داروها روندی پیچیده دارد و ظرفیت تولید آنها محدود است

شرکت آسترا-زنکا قصد دارد که کارآزمایی انسانی داروی ترکیبی حاوی دو آنتی ‌بادی خودش را در طول هفته‌ های آینده آغاز کند.

شرکت Eli Lilly که  آزمایش انسانی دو آنتی‌ بادی نامزد شده را در دو کارآزمایی جداگانه آغاز کرد، بر رویکرد یک دارویی متمرکز است. مقامات این شرکت می  ‌گویند اگر قرار باشد که از دوز بالاتر یا آنتی ‌بادی ‌های بیشتری استفاده کرد، افراد کمتری را می ‌توان درمان کرد.

بر خلاف واکسن ها که سیستم ایمنی بدن را فعال می کند، تأثیر آنتی بادی های تزریقی سرانجام از بین می رود.

با این وجود، داروسازان می گویند آنتی بادی های مونوکلونال می توانند به طور موقت از بروز عفونت در افراد در معرض خطر مانند کارمندان پزشکی و سالمندان جلوگیری کنند. آنها همچنین می توانند به عنوان یک پل درمانی استفاده شوند تا زمانی که واکسن ها به طور گسترده ای در دسترس باشند.

اما به گفته این شرکت ‌های داروسازی، آنتی‌ بادی ‌های مونوکلونال می ‌تواند به طور موقت از بروز عفونت در افراد در معرض خطر مانند کارکنان پزشکی و سالمندان جلوگیری کند. همچنین از این آنتی‌ بادی ‌ها می ‌توان به عنوان یک پل درمانی تا زمان در دسترس قرار گرفتن گسترده واکسن‌ ها استفاده کرد.

این شرکت ‌ها می ‌گویند این آنتی‌ بادی‌ ها به عنوان درمانی «پروفیلاکتیک» می‌توانند تا شش ماه را پوشش دهند و باعث پیشگیری از عفونت شوند.

مزیت داروهای حاوی آنتی‌ بادی این است که باعث ایجاد ایمنی فوری می ‌شوند. خطرات ایمنی آنتی بادی های مونوکلونال بسیار پایین است، اما مشکل این است که تولید آنها هزینه بسیار بالایی دارد. این نوع داروها ممکن است برای مصرف یک سال در یک فرد هزینه ‌ای ۱۰۰۰۰ دلاری داشته باشند.

همچنین این نگرانی وجود دارد كه كرونا ویروس در برابر آنتی بادی های خاص مقاوم شود. محققان در حال حاضر برای رفع این مشکل احتمالی مشغول به کار بر روی نسل دوم آنتی بادی های مونوکلونالی هستند که با هدف گرفتن پروتئین های گل میخی «سنبله های» تاج مانند سطح ویروس، مناطق دیگر آن را هدف قرار دهند.

محققان در مقاله جدیدی که در ژورنال Nature منتشر کرده اند نوشتند؛ چندین آنتی بادی جدید بسیار قوی را کشف کرده اند که یک ناحیه محل اتصال ویروس به سلول های انسانی و یک ناحیه دیگر ازپروتئین های سنبله را که تا به حال توجه‌ها را جلب نکرده است، هدف  قرار می‌ دهد.

همچنین سوالاتی درباره بهترین زمان به کارگیری این آنتی‌ بادی‌ های مصنوعی مطرح است.

فلورین کرامر، استاد میکروبیولوژی دانشکده پزشکی Icahn در نیویورک می گوید: دادن این آنتی‌ بادی‌ها پس از دچار شدن افراد به عفونت ممکن است چندان سودمند نباشد و احتمالا هر چه زودتر آنها به بیماران داده شوند، کارآمدی بهتری خواهند داشت.

🌍 منبع خبر

نوشته شده توسط کارگروه تولید محتوا در تاریخ ۹۹/۰۵/۱۴ ساعت ۱۲:۵۹ ب٫ظ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: داروینو پلاس | برچسب‌ها: آنتی_بادی_های_مونوکلونال, بیماری_Covid-19, درمان_جدید_کرونا, ژورنال_Nature

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *